Staże w bibliotece

Pięcioro uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie, w ramach projektu "Przez naukę do sukcesu IV" i jeden z Zespołu Szkół w Wąbrzeźnie, z projektu "Dziś nauka, jutro praca IV", odbywa staż w wąbrzeskiej bibliotece.
Celem obu projektów, współfinansowanych ze środków unijnych, jest rozwijanie przez młodych ludzi kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych na rynku pracy.
Staż w bibliotece wybrało aż sześcioro uczniów (niektórzy już po raz drugi!). Kornelia, Kordian, Marta, Lena, Ordana i Kacper od 1 lipca poznają specyfikę pracy w bibliotece. Przeszli szkolenia z zakresu BHP i ochrony PPOŻ. Zapoznali się z regulaminami obowiązującymi w bibliotece oraz instrukcją kancelaryjną. Rejestrowanie pism wychodzących i przychodzących, prowadzenie kalendarza spotkań, a nawet "obsługa trudnego klienta" nie mają już przed nimi tajemnic.
Młodzież przygotowała też plany kilku ciekawych konferencji naukowych, tworząc harmonogramy i plany pracy. Kto wie? Może niebawem zaprosimy Państwa na konferencję pt. "Kultura ukraińska", "Wąbrzeskie regionalia", albo "Epoka romantyzmu a współczesna młodzież". Prawda, że mogłoby być ciekawie?
Ale to jeszcze nie wszystko! Młodzi pracują teraz z regionaliami. Wyszukują informacje zgodne z dezyderatami czytelników, a także opracowują indeksy nazw miejscowości do kronik Witalisa Szlachcikowskiego. Takie indeksy z pewnością ułatwią poszukiwania historykom i regionalistom.
Nieco inne zadania wypełnia Kornelia, która staż odbywa w Filii nr 1. Przystąpiła już do obsługi czytelników, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy jak wiadomo są najbardziej wymagający. Trzeba czasami zagrać w "chińczyka", albo udzielić lekcji rysunku.
Staż przebiega bez zakłóceń. Wkrótce przyjdzie czas na katalogowanie zbiorów, zapoznanie z systemem bibliotecznym MAK+ i pracę "za ladą".
Agnieszka Błaszak