"Ukraina i Rosja w procesie dziejowym" - WYKŁAD

28 marca br., o godz. 17.00 zapraszamy na wykład profesora Dariusza Dąbrowskiego z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalisty od średniowiecznej Rusi, zatytułowany "Ukraina i Rosja w procesie dziejowym".

Pan Profesor tak streścił dla Państwa swój wykład:

Przedstawiając historyczne uzasadnienie napadu na Ukrainę prezydent Rosji Władimir Putin w sposób kłamliwy zakwestionował prawo Ukrainydo niepodległości i samostanowienia. Stwierdził, że jest to państwo nowe, które właściwie swe powstanie zawdzięcza łaskawości poszczególnych władców Rosji.
W swym wystąpieniu pokażę, że w rzeczywistości jest inaczej. Ukraina, choć występująca pod innymi nazwami, ma ponad 1000 lat państwowej tradycji.
Oczywiście, traciła niepodległość, ale czy taki los nie spotkał również Polskę i inne kraje?

Postaram się także wyjaśnić pochodzenie nazw Ruś – Ukraina – Moskwa – Rosja i zależność zachodzącą pomiędzy nimi.
Wszystko to zostanie ukazane na tle wybranych zagadnień z burzliwych dziejów tej części Europy, którą zajmują obecnie Białoruś, Rosja i Ukraina, a także, Polska.

Prawda, że zapowiada się niezmiernie ciekawie?

ZAPRASZAMY!