Józef Stańczewski - wspomnienie

Wspominamy dziś wybitnego wąbrzeźnianina - Józefa Stańczewskiego w 87. rocznicę śmierci.
Józef Stańczewski zapisał się w dziejach naszego miasta, przede wszystkim jako autor pierwszego opracowanie jego historii w języku polskim. "Zarys historji miasta Wąbrzeźna" został wydany w latach 30-tych ubiegłego wieku, reprinty tego wydawnictwa przygotowane przez wabrzeska bibliotekę dostępne są we wszystkich naszych wypożyczalniach.

Latem ubiegłego roku prezentowaliśmy w bibliotecę wystawę poświęconą życiu i twórczości Józefa Stańczewskiego przygotowaną z okazji 120. rocznicy urodzin pisarza, poety, nauczyciela i dziennikarza oraz dla uświetnienia dorocznych Dni Wąbrzeźna.

Stańczewski był człowiekiem wielu talentów i choć dużą część życia spędził w dalekiej Brazylii, jako autor pierwszego opracowania historii miasta w języku polskim na zawsze zapisał się w pamięci wąbrzeźnian.
Cieszymy się, że dzięki Telewizji Wąbrzeźno możemy Was zaprosić na swoistą wirtualną kontynuację tej wystawy oraz rozmowę, jaką z bratankiem Józefa, Markiem Stańczewskim przeprowadziła dyrektor biblioteki Aleksandra Kurek
ZAPRASZAMY❗ POZNAJCIE WASZEGO OBIEŻYŚWIATA❗