Aktualności

Narodowe Czytanie Zapolskiej

Zapraszamy na przedpołudnie ze skandalistką! Maria z Korwin-Piotrowskich, 1. voto Śnieżko, 2. voto Janowska znana lepiej Jako Gabriela Zapolska (30.03.1857—17.12.1921) pochodziła z rodziny ziemiańskiej, której zasady i reguły łamała od najmłodszych lat.

Zmuszona do małżeństwa z oficerem wojsk rosyjskich związała się z innym mężczyzną, zaszła w ciążę i porzuciła męża, a tym samym rodzinę, która nie mogła tolerować takich poczynań. Jakby tego było mało została aktorką, a zawód aktora, szczególnie w przypadku kobiet, powszechnie uważano wówczas za upokarzający, poniżający, a przede wszystkim niemoralny. Maria nie uległa presji swojego środowiska, nadal próbowała swych sił jako aktorka, felietonistka i krytyk teatralny. W 1889 wyjechała do Paryża, gdzie nawiązała liczne kontakty w środowisku teatralnym i malarskim, a także z polską emigracją orientacji socjalistycznej, co wpłynęło na ukształtowanie jej poglądów społecznych. Po powrocie do kraju zamieszkała w Krakowie. Nadal grała w teatrzykach i teatrach, pisała felietony, powieści, nowele i sztuki teatralne. Wyszła ponownie za mąż za malarza Stanisława Janowskiego i osiadła we Lwowie, ale powtórne małżeństwo też się wkrótce rozpadło.
Tworzyła pod pseudonimami Józef Maskoff, Walery Tomicki, Maryja, Gabriela Zapolska. Jako pisarka była ogromnie płodna. Publikowała nowele, powieści obyczajowe, psychologiczne, melodramaty i teksty publicystyczne. Do najważniejszych dokonań prozatorskich należą: Małaszka (1883), Kaśka Kariatyda, Przedpiekle (1889), Menażeria ludzka (1893), Zaszumi las (1899), Sezonowa miłość (1904), Córka Tuśki (1907), O czym się nie mówi (1909), O czym się nawet myśleć nie chce (1914), Kobieta bez skazy (1913). Powieści i nowele tłumaczone były na wiele języków, m.in. na rosyjski, niemiecki, szwedzki, czeski, węgierski, słowacki i ukraiński.

Największą wartość w dorobku Zapolskiej mają dramaty, m.in.: Ich czworo. Tragedia ludzi głupich (premiera 1893), Żabusia (1897), Małka Szwarcenkopf (1897), Jojne Firułkes (1898), Moralność pani Dulskiej 1906), Panna Maliczewska (1910).
Krytyka nie oszczędzała Zapolskiej. Oskarżano ją o niemoralność, eksponowanie problemów ciała, epatowanie brudem życia i poruszanie tematów tabu. Taka tematyka zdaje się wynikać z faktu, że pisarka nie lubiła ludzi, czuła niechęć do mężczyzn i pogardzała kobietami. Te uczucia wydatnie przyczyniły się do znakomitego, zjadliwego, często komicznego rysunku jej postaci literackich.

Już w poniedziałek 6 września o godzinie 11:00 zapraszamy Was do siedziby Biblioteki przy ul. Matejki 11b na NARODOWE CZYTANIE najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej. Znajdziecie tu wszystko: zakłamaną mieszczańską matronę, zahukanego męża, rozpustnego syna, kuzynkę- "kobietę wyzwoloną", wykorzystaną służącą, córki pensjonarki - potulną i ciekawą grzechów rodziny. Pierwszy akt sztuki przeczytają bibliotekarki i zaproszeni goście. Możecie liczyć na dobra zabawę w ciekawej oprawie. ZAPRASZAMY!

PLAKAT NARODOWE CZYT. 2021

Wąbrzeskie czytanie "Przedwiośnia" 2018

Wąbrzeskie czytanie opowiadania Brunona Schulza, pt. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” 2019

ŹRÓDŁO: https://culture.pl/pl/tworca/gabriela-zapolska

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Witalisa Szlachcikowskiego
ul. Matejki 11 B
87-200 Wąbrzeźno
tel. (56) 688 28 92
e-mail: kontakt@biblioteka.wabrzezno.com

bip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej.